Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił program wspierający rozwój elektromobilności i odnawialnych źródeł energii (OZE) w przedsiębiorstwach. Finansowany z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO), oferuje inwestycje kapitałowe o łącznym budżecie 1,1 mld euro.
Cele i priorytety programu
Głównym założeniem jest wspieranie firm w Polsce wdrażających technologie zeroemisyjne oraz rozwijających produkcję i magazynowanie energii odnawialnej. Program skupia się na inwestycjach w niskoemisyjną mobilność oraz sektor OZE, obejmując małe, średnie, duże przedsiębiorstwa oraz spółki o średniej kapitalizacji. Środki finansowe będą przeznaczone na zakup udziałów i akcji firm rozwijających zaawansowane technologie w obszarze zeroemisyjnej mobilności i energii.
Harmonogram
- I kw. 2025 r. – konsultacje programu
- II kw. 2025 r. – rozpoczęcie naboru wniosków
- III kw. 2025 r. – proces oceny
- IV kw. 2025 r. – podpisywanie umów inwestycyjnych
- II kw. 2026 r. – zakończenie inwestycji
Aspekty prawne i organizacyjne
Program opiera się na znowelizowanym Prawie ochrony środowiska, podpisanym w grudniu 2024 r. Trwają rozmowy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska w sprawie precyzowania wymagań dla wnioskodawców.
Dokumenty wymagane przy składaniu wniosków to m.in. Test Prywatnego Inwestora, Studium Wykonalności, Biznes Plan, sprawozdania finansowe z ostatnich trzech lat oraz analizy zgodne z zasadą DNSH (Do No Significant Harm). Ocena aplikacji będzie realizowana przez ekspertów NFOŚiGW oraz niezależny Komitet Inwestycyjny.

Konsultacje i zgłoszenia
Firmy mogą zgłaszać swoje uwagi do programu, wysyłając je na adres: instrument.dlagospodarki@nfosigw.gov.pl. Ostateczny termin przesyłania zgłoszeń to 31 stycznia 2025 r. Eco Life Cycle pomoże zrozumieć program i stworzyć przedsiębiorstwom wyjątkową okazję na rozwój w strategicznych obszarach transformacji energetycznej.