Roczne sprawozdanie w BDO (Baza Danych o Produktach i Opakowaniach oraz o Gospodarce Odpadami) to obowiązek nałożony na przedsiębiorców przez ustawę o odpadach. Ma ono na celu monitorowanie i kontrolę wprowadzania na rynek produktów, opakowań oraz gospodarowania odpadami z nich powstającymi. Poniżej przedstawiamy kluczowe informacje dotyczące tego obowiązku.

Kto jest zobowiązany do składania sprawozdań BDO?
Zgodnie z art. 73 ustawy o odpadach, obowiązek składania rocznego sprawozdania dotyczy m.in.:
- Wprowadzających opakowania oraz eksportujących opakowania zgodnie z ustawą o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi.
- Wprowadzających produkty w opakowaniach, eksportujących i dokonujących wewnątrzwspólnotowej dostawy produktów w opakowaniach.
- Przedsiębiorców prowadzących jednostki handlu detalicznego lub hurtowego, w których oferowane są torby na zakupy z tworzywa sztucznego objęte opłatą recyklingową.
- Przedsiębiorców wprowadzających do obrotu produkty, o których mowa w ustawie o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej, lub autoryzowanych przedstawicieli.
- Wprowadzających pojazdy zgodnie z ustawą o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji.
- Wprowadzających sprzęt elektryczny i elektroniczny lub autoryzowanych przedstawicieli.
- Wprowadzających baterie lub akumulatory zgodnie z ustawą o bateriach i akumulatorach.
- Podmiotów reprezentujących, prowadzących system kaucyjny.
Przykładowe przedsiębiorstwa objęte tym obowiązkiem to: producenci i hurtownie sprzętu AGD/RTV, hurtownie motoryzacyjne (np. sprzedające opony, oleje smarowe, akumulatory), hurtownie owoców i warzyw, dealerzy samochodowi, huty szkła, producenci opakowań z różnych materiałów (papier, tektura, metal, tworzywa sztuczne, szkło, drewno), sklepy i hurtownie wielobranżowe oraz fabryki mebli.
Czym jest BDO?
BDO to system mający na celu uszczelnienie gospodarki odpadami, zwiększenie skuteczności walki z szarą strefą i dzikimi wysypiskami oraz poprawę poziomu recyklingu. Po uruchomieniu modułów ewidencji i sprawozdawczości, BDO umożliwia gromadzenie i zarządzanie wszystkimi informacjami o odpadach. Użytkownicy realizują swoje obowiązki ewidencyjne i sprawozdawcze wyłącznie elektronicznie.

Termin składania sprawozdań BDO
Sprawozdanie należy złożyć elektronicznie, za pomocą konta w systemie BDO, do 15 marca za poprzedni rok kalendarzowy. W przypadku zakończenia działalności, sprawozdanie trzeba złożyć w ciągu 7 dni od dnia jej zakończenia.
Zakres informacji w sprawozdaniu BDO
Zakres danych zależy od rodzaju prowadzonej działalności i obejmuje m.in.:
- Opakowania i odpady opakowaniowe: masa wytworzonych i przywiezionych z zagranicy opakowań według rodzajów materiałów, liczba wprowadzonych do obrotu lekkich toreb na zakupy z tworzywa sztucznego, masa opakowań, w których wprowadzono produkty, oraz osiągnięte poziomy odzysku i recyklingu.
- Torby na zakupy z tworzywa sztucznego: liczba nabytych i wydanych lekkich i pozostałych toreb objętych opłatą recyklingową.
- System kaucyjny: wysokość środków przeznaczonych na funkcjonowanie systemu, jednostki handlu uczestniczące w systemie oraz wysokość pobranej, zwróconej i nieodebranej kaucji.
- Produkty wymienione w załączniku 4a do ustawy: masa wprowadzonych na rynek produktów, masa poddanych odzyskowi i recyklingowi odpadów poużytkowych oraz osiągnięte poziomy odzysku i recyklingu.
- Produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych: masa i liczba wprowadzonych do obrotu produktów, masa zebranych narzędzi połowowych stanowiących odpady oraz osiągnięte poziomy selektywnego zbierania.
- Pojazdy: liczba wprowadzonych na rynek pojazdów, liczba dni brakującej sieci zbierania pojazdów oraz wysokość należnej opłaty za brak sieci.
- Sprzęt elektryczny i elektroniczny: masa wprowadzonego do obrotu sprzętu, masa zebranego zużytego sprzętu, masa przetworzonego sprzętu oraz osiągnięte poziomy odzysku i recyklingu.
- Baterie i akumulatory: rodzaj i masa wprowadzonych do obrotu baterii i akumulatorów, osiągnięte poziomy zbierania zużytych baterii i akumulatorów oraz wysokość należnej opłaty produktowej w przypadku nieosiągnięcia wymaganych poziomów.

Kara za niezłożenie sprawozdania BDO dotyczącego opakowań
Zgodnie z art. 180a ustawy o odpadach, za niezłożenie sprawozdania lub jego złożenie po terminie grozi kara grzywny. Mimo to, lepiej dostarczyć sprawozdanie po czasie niż nie składać go wcale.
Przypominamy, że roczne sprawozdanie o produktach, opakowaniach i gospodarowaniu odpadami, obejmujące m.in. wprowadzanie na rynek produktów w opakowaniach, sprzętów elektrycznych, elektronicznych, baterii i akumulatorów w systemie BDO, należy złożyć do 15 marca każdego roku za rok poprzedni.